FAQ – Nietolerancja Histaminy

Jakie są objawy nietolerancji histaminy?

Odpowiedź
  • wodnisty katar, kichanie,
  • wysypki, zaczerwienienie i świąd skóry, pokrzywka,
  • łzawienie i swędzenie oczu,
  • bóle głowy, zwłaszcza migrenowe,
  • bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, uczucie pełności po posiłkowej, zgaga,
  • trudności z zasypianiem, bezsenność,
  • kaszel, duszność,
  • bolesne miesiączki.

Enzym DAO - jakie badanie wykonać?

Odpowiedź

Jeżeli chcemy zdiagnozować nietolerancję histaminy, powinniśmy wykonać m.in. oznaczenie poziomu DAO we krwi.

Przyjmuje się, że próg aktywności DAO w surowicy, przy którym należy podejrzewać nietolerancję histaminy wynosi 10 U/ml. Zatem wyniki poniżej 10 U/ml wskazują na niedobór DAO, a co za tym idzie zmniejszony rozkład histaminy w organizmie i tym samym rozwój objawów związanych z nietolerancją histaminy.

W jakich produktach występuje histamina?

Odpowiedź

Osoby z nietolerancją histaminy powinny spożywać produkty jak najbardziej świeże, gdyż przechowywanie żywności (w lodówce, suszenie, wędzenie) zwiększa zawartość histaminy w pokarmach, szczególnie mięsie czy rybach.

Należy pamiętać, że poziom histaminy wzrasta w wyniku procesów psucia, szczególnie mięsa i ryb.

Bogate w histaminę są także produkty fermentowane i kiszone.

Jak przebiega leczenie nietolerancji histaminy?

Odpowiedź

Pierwszym krokiem w leczeniu nietolerancji histaminy jest zmiana diety na tzw. dietę niskohistaminową.

Następnym etapem leczenia nietolerancji histaminy obok diety niskohistaminowej jest zastosowanie suplementu z enzymem DAO.

Oprócz tego ważne jest unikać wszelkich innych wyzwalaczy histaminy, na przykład stresu, zbyt małej ilości snu czy przewlekłego stanu zapalnego w organizmie.

Jak wygląda diagnostyka nietolerancji histaminy?

Odpowiedź

Diagnostyka nietolerancji histaminy w pierwszej kolejności powinna obejmować dobrze przeprowadzony wywiad kliniczny, który określi rodzaj i nasilenie objawów.

Następnie należy wykluczyć występowanie alergii IgE-zależnej.

Kolejnym krokiem powinno być wykonanie badania oznaczającego poziom enzymu DAO we krwi. Kluczowe jest także prowadzenie dzienniczka żywieniowego i obserwacja własnego organizmu, po jakich pokarmach występują objawy związane z nietolerancją histaminy.

Jakiego lekarza wybrać w przypadku podejrzenia nietolerancji histaminy?

Odpowiedź

Z uwagi na podobieństwo objawów nietolerancji histaminy do klasycznej alergii, w pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić alergologa, który na wstępie, poprzez odpowiednie testy alergiczne sprawdzi, czy nasze objawy są związane z alergią IgE-zależną czy też nie i być może jest to właśnie nietolerancja histaminy.

W przypadku potwierdzenia nietolerancji histaminy, warto skonsultować się również z dietetykiem, który pomoże w ustaleniu odpowiedniej diety.

Czy nietolerancja histaminy mija?

Odpowiedź

Wszystko zależy od pierwotnej przyczyny niedoboru DAO.

W przypadku nietolerancji histaminy związanej z nabytym niedoborem DAO (stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, infekcje jelitowe) jest to zazwyczaj stan przejściowy, który przy prowadzeniu odpowiedniej diety i suplementacji, w tym enzymem DAO, może minąć.

Z kolei, w przypadku genetycznego niedoboru DAO, możemy złagodzić objawy do minimum. Bardzo pomocna jest w takiej sytuacji suplementacja enzymem DAO.

Czy należy odstawić leki antyhistaminowe przed wykonaniem poziomu DAO we krwi?

Odpowiedź

Leki antyhistaminowe nie wpływają na poziom DAO, a jedynie na receptory dla histaminy, zatem ich stosowanie nie wpłynie na wynik badania.

DAOPRO® a leki antyhistaminowe

Odpowiedź

DAOPRO® działa przyczynowo, a leki antyhistaminowe objawowo.

Leki antyhistaminowe łączą się z receptorami dla histaminy, przez co ona sama nie może się już do nich przyłączyć (są zajęte).

Leki antyhistaminowe w przeciwieństwie do DAOPRO® nie rozkładają więc histaminy, tylko uniemożliwiają jej związanie się z receptorem. Ilość histaminy w organizmie jest więc nadal zwiększona, ale nie wywiera ona na organizm żadnego wpływu, poprzez brak połączenia z receptorem.

Czy można podawać DAOPRO® kobietom w ciąży?

Odpowiedź

W trakcie ciąży, łożysko produkuje duże ilości DAO. Synteza zaczyna się od 12 tygodnia ciąży (czyli od II trymestru). Dlatego bardzo często u kobiet w trakcie ciąży, jeśli cierpiały na nietolerancję histaminy wcześniej, wszystkie negatywne objawy samoistnie ustępują. Po porodzie niestety (bez stosowania diety niskohistaminowej i/lub DAO) objawy ponownie wracają.

Reasumując podaż DAO kobietom powyżej 12 tygodnia ciąży nie ma klinicznego uzasadnienia.

Czy dawka dostępna w suplemencie diety DAOPRO® jest wystarczająca dla pacjenta ważącego 50 kg i 90 kg?

Odpowiedź

Dawka nie jest przeliczana na kilogram masy ciała, ale na maksymalną dzienną dawkę możliwą do spożycia (3 tabletki na dzień).

Suplement diety DAOPRO    zawiera naturalną oksydazę diaminową (DAO).
Przeznaczony jest dla osób z objawami nietolerancji histaminy. Pozwala uzupełnić niewystarczającą ilość enzymu DAO w organizmie i dzięki temu wyciszyć objawy.
ZAMÓW DARMOWE PRÓBKI
DARMOWE PRÓBKI DAOPRO
Zapisz się, by otrzymać darmowe próbki suplementu diety DAOPRO
Akceptuję regulamin*
*Wymagana akceptacja regulaminu

Miralex Sp. z.o.o

NIP 764-000-13-60, REGON 004610793
wpis przez Sąd Rejonowy w Poznaniu – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy

NIP 764-000-13-60, REGON 004610793 wpis przez Sąd Rejonowy w Poznaniu – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy

+48 61 832 90 60
bok@nietolerancjahistaminy.pl