Fibromialgia – Bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, fibromialgia a nietolerancja histaminy. Przyczyny, diagnostyka, leczenie

Fibromialgia jest częstym zaburzeniem, charakteryzującym się przewlekłym bólem mięśni, tkanek i stawów.

Dolegliwości bólowe są silne i w wielu przypadkach trudne do wytrzymania. Dodatkowo nasilają się przy intensywnym wysiłku fizycznym, infekcji czy stresie. Charakterystyczne dla fibromialgii jest także przewlekłe zmęczenie oraz zaburzenia snu. Może pojawiać się także sztywność poranna, bóle głowy, migrena i problemy z pamięcią czy koncentracją.

Spis treści

Objawy fibromialgii

Częstość występowania fibromialgii jest trudna do dokładnego określenia, ponieważ symptomy tego zaburzenia mogą być podobne do objawów innych chorób. Szacuje się, że od 2-4% dorosłych osób może być dotkniętych fibromialgią, chociaż realna liczba może być znacznie wyższa. Fibromialgia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i może pojawić się w każdym wieku, chociaż najczęściej rozpoznaje się ją u osób w przedziale wiekowym 30-50 lat. To niejednokrotnie przyczyna nieobecności w pracy, zakłócenia jakości życia i wykluczenia z życia społecznego. U wielu pacjentów objawy te utrzymują się latami i prowadzą do znacznego obniżenia komfortu życia. W skrajnych przypadkach objawy choroby są tak wyniszczające, że u niektórych osób fibromialgia może prowadzić do nerwicy, depresji a nawet prób samobójczych.

Przyczyny fibromialgii

Przyczyna choroby nie jest do końca znana. Czynniki ryzyka fibromialgii obejmują, płeć żeńską i predyspozycję genetyczną. W badaniach u bliźniaków oszacowano dziedziczność przewlekłego uogólnionego bólu na około 50%. W innych badaniach wykazano związek pomiędzy fibromialgią, a chorobami reumatycznymi, przewlekłymi infekcjami wirusowymi i chorobami ogólnoustrojowymi. Zwiększone ryzyko wystąpienia fibromialgii stwierdzono u pacjentów po przebytej boreliozie, jak również z chorobą Hashimoto oraz z infekcją HIV lub HCV.

Rola histaminy w fibromialgii, przewlekłym zmęczeniu i bólu mięśni

Jedną z potencjalnych przyczyn powyższych dolegliwości może być także nietolerancja histaminy, która związana jest z nagromadzeniem histaminy w organizmie. Histamina jest substancją, wytwarzaną w organizmie, w odpowiedzi na stan zapalny lub stres. Jest obecna także w wielu pokarmach i napojach, w tym szczególnie alkoholu.

DAO (oksydaza diaminowa), to enzym, który produkowany jest naturalnie przez organizm i odpowiada za rozkład histaminy dostarczanej z pożywieniem, co pomaga w utrzymaniu optymalnych poziomów histaminy w organizmie. W przypadku nietolerancji histaminy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu DAO niezbędnego do jej rozkładu, co w konsekwencji prowadzi do nagromadzenia się histaminy w organizmie i wywoływania objawów powiązanych z fibromialgią. Histamina zaangażowana jest w procesy zapalne, a także w mechanizmy związane z obniżeniem progu bólu i wywoływaniem bólu mięśniowego. Ponadto, histamina może wpłynąć na sen, co ma istotny wpływ na jakość życia pacjentów. U osób z nietolerancją histaminy objawy związane z fibromialgią, w tym ból mięśni i głowy, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu występują po spożyciu pewnych grup pokarmów, szczególnie bogatych w histaminę.

Diagnostyka fibromialgii

Fibromialgia nie jest schorzeniem, które można zdiagnozować za pomocą jednego testu czy badania. Diagnostyka fibromialgii wymaga wielopłaszczyznowego podejścia, w którym lekarz zbiera dokładny wywiad medyczny oraz przeprowadza badania fizykalne. Ponadto, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych testów, takich jak badania krwi, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, aby wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne objawy.

Nowatorskim podejściem może być także oznaczenie poziomu enzymu DAO we krwi i/lub polimorfizmów genu kodującego DAO (AOC1), w kierunku diagnostyki nietolerancji histaminy.

Leczenie fibromialgii

Obecnie nie ma jednego, konkretnego leku na fibromialgię, a leczenie ma na celu złagodzenie objawów. W przypadku fibromialgii postępowanie terapeutyczne może obejmować m.in. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, terapię ruchową, a także psychoterapię.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, nietolerancję histaminy i niedobór DAO należy traktować jako jedną z możliwych przyczyn występowania fibromialgii, przewlekłego zmęczenia i bólu mięśni.

W przypadku nietolerancji histaminy lekarz może zalecić zmianę diety, na dietę niskohistaminową i/lub zastosowanie suplementu z DAO (DAOPRO®).

DAOPRO® jest naturalnym enzymem, który wspomaga organizm w rozkładzie histaminy z pożywienia. Dzięki suplementacji DAOPRO® organizm jest w stanie degradować nadmiar histaminy, a dzięki temu łagodzić objawy bólu i zmęczenia.

Źródła

1. Neumann L, Buskila D. Epidemiology of fibromyalgia. Curr Pain Headache Rep. 2003 Oct;7(5):362-8. doi: 10.1007/s11916-003-0035-z. PMID: 12946289.
2. Bair MJ, Krebs EE. Fibromyalgia. Ann Intern Med. 2020 Mar 3;172(5):ITC33-ITC48. doi: 10.7326/AITC202003030. PMID: 32120395.